Close

Informace o nadačním fondu

Bajka o modré rybce

Žil, byl jeden chalupník. Se ženou a deseti dětmi třeli bídu s nouzí. Obživu sháněli, jak se dalo. Chalupník chodíval k nedaleké řece občas lovit ryby, aby měli co do úst.

Jednoho dne, vytáhl sítě a všiml si, že mu v nich uvízla krásná zlatá rybka. A k jeho překvapení na něj promluvila lidským hlasem: „Když mě pustíš zpátky do vody, splním Ti jakékoli přání!“ Chalupník se podivil a řekl: „Jsme chudí, nic nemáme, tak si přeji velký statek, polnosti a peníze.“ A rybku hodil zpátky do vody. Rybka poděkovala, a když se chalupník vrátil domů, měl všechno, co si přál. A všude radostně vyprávěl, co se mu stalo a jak ke svému štěstí přišel.

Jeho soused byl také velice chudý. Měl velkou rodinu, a proto se rozhodl, že také zkusí svoje štěstí. Šel k řece, spustil sítě a čekal. Náhle se mu do sítí chytila rybka. Nebyla zlatá, ale byla stejně neobvyklá, krásná a měla modrou barvu. A také promluvila lidským hlasem: „Chalupníku, nechci plnit přání jako zlatá rybka. Ale když mě pustíš, mohu Ti slíbit, že kdykoli budeš potřebovat, přijdeš sem na břeh a zavoláš na mě, ukážu se Ti.“ Chalupník se zasmál: „No to je mi tedy povedená věc. A co z toho budu mít? Potřeboval bych peníze a pole, a ne tohle!“ „Ale, chalupníku, kdykoli to budeš potřebovat, já Tě povzbudím, dodám Ti odvahu, budu Tvojí přítelkyní. A pomůžu Ti ve všem, co budeš dělat pro druhé.“ Chalupník se zamyslel a rybku pustil.

Jak modrá rybka řekla, stalo se. Když za ní chalupník přišel, že ve vesnici dochází voda, rybka poslala studnaře, který vybudoval studnu. Když se vesničanům nedostávalo peněz na stavbu školy pro děti, rybka poslala bohatého mecenáše, který stavbu školy pro děti zaplatil. Když bylo potřeba, aby se vesničané postavili útokům nepřátel, rybka poradila, jak se sjednotit a útoky odrazit. Chalupník, který tehdy modrou rybku pustil, našel odvahu prodávat svoje nevelké přebytky na trhu ve městě. Tak se mu postupně dařilo lépe a lépe. Kdykoli klesal na mysli, šel za rybkou a ta ho nikdy nezklamala, vždycky mu poradila a povzbudila ho. Nakonec se měl lépe než jeho soused, který dostal od zlaté rybky všechno, co potřeboval i bez vlastního úsilí.

Zlaté rybky možná mohou zajistit splnění přání, ale modré rybky nás mohou naučit něco víc…